Wsteczna korekta stawek amortyzacyjnych jest dopuszczalna
Podatnik może obniżyć stawki amortyzacji za ubiegłe lata podatkowe, które nie uległy przedawnieniu, w stosunku do środków trwałych, dla których przyjęto metodę amortyzacji liniowej.
Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 3 lutego 2022 r. (II FSK 1413/19).
Podatnik świadczy usługi przewozu lotniczego. Ma składniki majątkowe stanowiące środki trwałe, podlegające amortyzacji. Po każdorazowym wprowadzeniu tych środków do ewidencji środków trwałych, od następnego miesiąca dokonuje odpisów amortyzacyjnych od ich wartości początkowej. W związku z tym, że spółka posiada straty podatkowe do rozliczenia z lat ubiegłych, rozważa możliwość obniżenia stawek amortyzacyjnych również za lata wcześniejsze, z uwzględnieniem okresu przedawnienia zobowiązań podatkowych.
Podatnik spytał o możliwość obniżenia stawek amortyzacyjnych w stosunku do wybranych lub wszystkich środków trwałych, dla których przyjęto metodę amortyzacji liniowej. Zdaniem spółki, stawki amortyzacji można zmienić począwszy od miesiąca wprowadzenia środka trwałego do ewidencji albo od pierwszego miesiąca każdego następnego roku podatkowego po roku podatkowym, w którym nastąpiło wprowadzenie środka trwałego do ewidencji środków trwałych. Możliwość ta dotyczy zarówno przyszłych, jak i przeszłych rozliczeń podatkowych, w tym za wszystkie lata podatkowe wstecz, które nie uległy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta